Weekly Football and Netball Update – 31 August-1 September

Football

Seniors – Elimination Final

Stawell Warriors: 2.7 (19)

def by

Horsham: 8.5 (53)

Goals: J.Dark, C.Driscoll.

Best: S.Chatfield, J.Dark, P.Summers, J.Walker, T.Taurau, J.Barber.

Reserves – Qualifying Final

Stawell Warriors: 3.10 (28)

def by

Horsham Saints: 17.12 (114)

Goals: T.Walker, S.Field, A.Graveson.

Best: T.Walker, S.Field, J.Illig, A.Williams, C.Driscoll.

Under 17s – Elimination Final

Stawell Warriors: 1.2 (8)

def by

Nhill: 22.15 (147)

Goals: J.O’Shannessy.

Best: A.Hateley, K.Rinaldi, L.Dalkin, T.Dearman, C.Beckley, D.Fry.

Under 14s – Elimination Final

Stawell Warriors: 3.0 (18)

def by

Minyip Murtoa: 11.7 (73)

Goals: B.O’Donohue, T.Ripper, C.Wickham.

Best: O.Summers, B.Carter, J.Butcher, B.Matthews, K.Mellor, T.Williams.

Under 17.5 – Semi Final

Navarre: 5.6 (36)

def by

Trentham: 12.13 (85)

Goals: D.Flanagan, W.Blake, J.Marshall, E.Mooney, D.Nelson.

Best: J.Marshall, D.Flanagan, K.Bibby, D.Nelson, J.Leith, B.Hammerstein.

Under 11.5 – Semi Final

Navarre: 1.4 (10)

def

Natte Bealiba: 0.2 (2)

Goals: W.Moloney.

Best: W.Moloney, B.Greenaway, P.Nellthorp, S.Leslie, H.Friend, M.Greenaway.

Reserves – Semi Final

Stawell Swifts: 5.7 (37)

def by

Harrow Balmoral: 7.9 (51)

Goals: R.Chamberlain 2, Z.Hall, M.Bourke, Z.Armer.

Best: R.Dodds, Z.Armer, B.Hodgetts, B.Leong, J.Little, C.Holden.

Under 14’s – Semi Final

Stawell Swifts: 4.8 (32)

def by

Taylors Lake: 6.4 (40)

Goals: W.Anderson 2, A.Giusa, H.Smith.

Best: H.Smith, J.Cann, W.Anderson, A.Brimfield, L.Monaghan, H.Mclaren.

Seniors – Qualifying Final

Great Western: 10.9 (69)

def

Penshurst: 9.11 (65)

Goals: A.McKinnis 3, B.Birch-Burton 2, G.Cunningham 2, S.Cocks, N.Dunford, S.Lorenzo.

Best: D.Grellet, J.Cronin, N.Sibson, L.Malloy, B.Birch-Burton, N.Dunford.

Reserves – Semi Final

Great Western: 11.9 (75)

def

Lismore Derrinallum: 4.7 (31)

Goals: L.Notting 3, R.Thomas 2, N.McCartney 2, T.McCord 2, J.McCartney, W.Bell.

Best: R.Thomas, N.McCartney, G.Sawyer, K.Salmon, A.Bullock, A.Leggett.

Netball

B Grade – Elimination Final

Stawell Warriors – 28

def by

Horsham – 38

Goals: D.Walker 14.

Best: M.Walker, J.Parker.

C Grade – Elimination Final

Stawell Warriors – 35

def

Southern Mallee Giants – 27

Goals: M.Beaton 28, A.Fry 7.

Best: H.Blight, M.Beaton.

17 & Under – Elimination Final

Stawell Warriors – 26

def by

Horsham – 48

15 & Under A – Qualifying Final

Stawell Warriors – 36

def

Horsham – 20

Under 16 B – Semi Final

St Arnaud – 35

def

Birchip Watchem – 16

C Reserve – Semi Final

Stawell Swifts – 26

def by

Harrow Balmoral – 32

Goals: T.Crawford 17, A.Armer 9.

Best: E.Davis.

B Grade – Semi Final

Great Western – 21

def by

Tatyoon – 30

Goals: B.McKenzie 13, S.Graham 4, D.Humphrey 4.

Best: A.Kindred, B.McKenzie.

C Grade – Semi Final

Great Western – 21

def

Tatyoon – 15

Goals: A.Millar 18, M.McCartney 3.

Best: M.McCartney, J.Ralph.

15 & Under – Semi Final

Great Western – 27

def by

Wickliffe Lake Bolac – 33

Goals: K.Gooden 24, J.Harney 3.

Best: J.Harney, S.Fleming.

Soccer

Stawell Pioneers Soccer Club – Bye

/Public Release. This material comes from the originating organization and may be of a point-in-time nature, edited for clarity, style and length. View in full here.