Comparing Apples With Apples Using Unit Pricing

Lady comparing items at a grocery store

Every dollar counts amid cost-of-living pressures and there's a very handy way to save money when ticking off the weekly shopping list.

Unit pricing helps consumers compare prices and find the best value for money.

Unit prices must be shown for most everyday grocery items like food, drinks, cleaning and personal products.

Example of unit pricing for a single item

The first container of laundry detergent is better value. Although the selling price is more, the price per litre is less.

unit pricing example.png

To help compare, the unit price must be close to the selling price for a grocery item.

We know the total selling price often catches the eye, but make sure you check the unit price next time you're shopping and you could save a few dollars.

/Public Release. This material from the originating organization/author(s) might be of the point-in-time nature, and edited for clarity, style and length. Mirage.News does not take institutional positions or sides, and all views, positions, and conclusions expressed herein are solely those of the author(s).View in full here.